szybalski-stomatologia.pl

ę leczeniem zębów oraz jamy ustnej i stawu żuchwowego. Jest to z pewnością prawda, ponieważ mimo różnych nazw i genezy wyrazów, stomatolog i dentysta oznaczają dokładnie to samo. Skąd więc dwie nazwy określające ten sam rodzaj wyk

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Zastanawialiście się może kiedyś, jaka jest różnica między dentystą, a stomatologiem? Obydwa te pojęcia zdają się dotyczyć tego samego, czyli określenia lekarza zajmującego się leczeniem zębów oraz jamy ustnej i stawu żuchwowego. Jest to z pewnością prawda, ponieważ mimo różnych nazw i genezy wyrazów, stomatolog i dentysta oznaczają dokładnie to samo. Skąd więc dwie nazwy określające ten sam rodzaj wykonywanego zawodu? Pochodzenia słowa stomatolog można dopatrywać się w grece, gdzie stoma oznacza usta a logos to nauka. Z kolei słowo dentysta ma nieco inne pochodzenie, mianowicie wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Można by więc pomyśleć, że dentysta zajmuje się zębami, a stomatolog ogólnie jamą ustną, jest to jednak stwierdzenie niezgodne z rzeczywistością. Jedyne, co odróżnia lekarza dentystę od lekarza stomatologa, jest rok ukończenia studiów, ponieważ w związku ze zmianą przepisów w 2002 roku, osoby kończące studia otrzymywały tytuł lekarza dentysty. Kompetencje dentysty, jak i stomatologa są więc takie same.

Każdą fobię można zwalczyć, ale najpierw wypadałoby ją rozpoznać i trochę się w nią wgłębić. Tak samo należy postąpić z odczuwalnym lękiem przed lekarzem, jakim jest dentysta. Obawa sama z siebie nie przeminie. Często nie pokonają jej też próby wmówienia sobie, że w końcu wizyty stomatologiczne są czymś normalnym i wszyscy ludzie z nich korzystają, dlatego nie ma się czego bać. W większości przypadków lęki bywają niestety irracjonalnie. Nie da się ich wyjaśnić na chłopski rozum, dlatego terapeuci przeważnie zalecają, by na spokojnie je zanalizować. To, że stomatolog przeraża praktycznie wszystkich, ma oczywiście jasną przyczynę. Tego rodzaju lekarz narusza w końcu jedną z bardziej intymny sfer ludzkiego ciała, a jeszcze do tego wykonuje w tej przestrzeni rozmaite zabiegi, które mogą być odczuwane jako spore zagrożenie. Gabinet dentystyczny w pewnym stopniu pozbawia też pacjentów kontroli nad sytuacją, co jeszcze bardziej maksymalizuje ich lęki. Znając przyczynę swoich obaw, na pewno łatwiej można będzie je zwalczyć.

Historia jest taką dziedziną wiedzy, że można ją również odnieść do każdej innej, przykładowo analizując i zastanawiając się nad początkami medycyny, a konkretnie stomatologii. Oczywiście metody, z których korzysta współczesna stomatologia są zdobyczami postępu technologicznego, jednak pewien ogólny zamysł pozostał taki sam. W końcu celem stomatologii od samych jej początków, jakie by nie były, aż po dzień dzisiejszy, jest leczenie zębów, jamy ustnej oraz jej okolic. Najstarszy przypadek przeprowadzanego leczenia stomatologicznego stwierdzono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny, który został znaleziony we włoskich Dolomitach. Na zębie trzonowym tego mężczyzny dało się zauważyć próby wydrapania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym przykładem, który świadczy o istnieniu stomatologii, są znalezione czaszki, pochodzące sprzed 9 tysięcy lat, zawierające ślady opracowania ubytku próchnicowego oraz wypełnienia. Czaszki te zostały odkryte w miejscowości w Pakistanie przez archeologów.

Dentofobia jest tym typem fobii, który potrafi dosłownie zrujnować życie. Na pewno bardzo dobrze o tym wiemy, jeżeli sami się z nią zmagamy. Liczne próby uświadomienia sobie, że gabinet dentystyczny jest taką samą placówką medyczną jak inne, kończą się brakiem jakichkolwiek efektów, przez co coraz bardziej zaniedbujemy swoją jamę ustną. A stąd już prosta droga do nabawienia się poważnych chorób i przypadłości. Jeżeli więc chcemy tego uniknąć, musimy stawić czoła swoim problemom i zrobić wszystko, by dentysta przestał nas przerażać. Skoro jednak do tej pory nie udało nam się zwalczyć samodzielnie tego problemu, oznacza to, że powinniśmy zgłosić się z nim do odpowiedniego specjalisty. Skierujmy więc swoje kroki do dobrego psychoterapeuty. Poszukajmy takiej osoby w naszym mieście i zacznijmy regularnie uczęszczać na terapię. To z niej wszystkiego się dowiemy. Odkryjemy, dlaczego stomatolog wywołuje u nas te niepokojące objawy i nauczymy się radzić sobie ze stresem oraz lękiem. Oczywiście to wszystko wymaga czasu, ale warto go poświęcić, by móc później ze spokojem dbać o swoje zęby.

Próchnica zębów jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie. Można wyróżnić kilka rodzajów próchnicy, ze względu na przebieg oraz miejsce występowania. Jednym z jej rodzajów jest tak zwana próchnica kwitnąca, która jest szybko postępującą próchnicą obejmującą w krótkim czasie wiele zębów. Innym rodzajem jest próchnica wczesna, która atakuje zęby mleczne w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Odmianą próchnicy wczesnej jest próchnica butelkowa, której przyczyną jest przedłużone karmienie butelką. Jeszcze innym rodzajem próchnicy, który można wyróżnić, jest próchnica ostra, którą charakteryzuje to, że atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba i występuje najczęściej u osób młodych. Próchnica przewlekła z kolei występuje u osób dorosłych i starszych, a jej postępowanie jest wolniejsze niż w przypadku próchnicy ostrej. Można wyróżnić jeszcze próchnicę wtórną oraz nietypową, która powstaje w zębach martwych. Niezależnie jednak od rodzaju próchnicy, z jakim się zmagamy, konieczna jest wizyta u stomatologa.