O ekologicznym życiu i oszczędzaniu wody

Dodane: 11-09-2016 15:04
O ekologicznym życiu i oszczędzaniu wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu: oczyszczalnie przydomowe białystok

Studnia, czy wodociąg?

Woda z wodociągów często jest bardzo droga, a w wielu miejscach tych wodociągów po prostu nie ma. Czy wyjdzie korzystniej wiercić studnie i używać takiej wody? Cóż - dobre pytanie.

Zrobienie studni głębinowej to duży wydatek, wymaga także uzyskania pozwolenia na budowę. Jest całkiem niemało formalności do załatwienia. Jednak czy studnia głębinowa to jedyna opcja? Może wystarczy "zwykła"? Cóż\Hm, do celów higienicznych/gospodarczych powinna być odpowiednia. Jednak picie takiej wody niesie ze sobą duże ryzyko - warto zrobić badanie takiej wody, można ją także uzdatniać.

Ogólnie, woda ze studni to czasami jedyny sposób. Wywiercenie studni kosztuje, jednak nie musimy płacić rachunków. Należy pamiętać, że trzeba także taką wodę ogrzać. Do wyboru mamy kilka możliwości - gazowe ogrzewacze (lub piec dwu-funkcyjny, który równocześnie ogrzewa nasz dom), lub elektryczne. Z zasilanych prądem możemy wybrać bojler, lub ogrzewacz przepływowy. Oba urządzenia mają plusy i minusy. Ogrzewać można też z C.O - płaszczem wodnym pieca, lub kominka. Dobrze jest poznać wady i zalety wszystkich rozwiązać, zanim jakieś wybierzemy.


Koszty utrzymania ogrodu

Zostańmy przy kwestiach finansowych. Urządzanie ogrodu to bardzo ciężka praca, na którą niewielu ma chęci i czas. Jednak z poprzedniego wyliczenia wynika, że jeśli marzymy o posiadaniu własnego ogrodu, lub chociażby ogródka, a nie mamy odpowiedniego samozaparcia, to przyjdzie nam za to całkiem dużo zapłacić. Oczywiście kwota jest uzależniona między innymi od tego, jak bardzo ten ogród ma być "bezobsługowy". Przecież bez automatycznego systemu nawadniania da się żyć. Bez pięknych, aczkolwiek wymagających, roślinek również. Nie poddawajmy się patrząc na takie wyliczenia, tylko skalkulujmy nasze priorytety. Być może na początek wystarczy nam tylko trawnik i skalniak, a później dojrzejemy (lub nasze portfele dojrzeją) do czegoś więcej? A może odkryjemy jednak w sobie pasję ogrodnika i damy radę ze wszystkim sami? W końcu internet jest pełny łatwo dostępnych wiadomości, nie trzeba być specjalistą, wystarczy poświęcić trochę czasu na zdobycie informacji. No i taki własnoręcznie zaprojektowany ogród na pewno da nam większą frajdę.


Problem deficytu wody

Woda - najważniejsza substancja na świecie. Bez niej nie byłoby życia na Ziemi. Z perspektywy biochemii jest bardzo interesującym obiektem badania, ponieważ ma unikalne właściwości. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest niezbędna, tylko czy pamiętamy o tym w naszym codziennym życiu?

W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania terenów podmokłych, wycinania lasów, nic jej nie kumuluje. Sytuacja jest zła - nasze wodne zasoby są jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu.